nargile

Nargilenizi nefes alır gibi çekmelisiniz. Nargilenizi içim esnasında çok uzun ve sık aralıklar ile çekmemelisiniz. Nargile şişesine soğuk su ve bir miktar buz koyabilirsiniz. İçim esnasında boğazda yanma, öksürme veya tıkanma olur ise kömürler birkaç dakika lüle üzerinden çekilmeli, lüle dolayısıyla tütünler kendi halinde soğutulmalıdır.Bu esnada şişe içerisindeki ağır duman marpuçdan hava üflemek suretiyle tahliye supabından boşaltılmalıdır. Bekleme zamanı sonrasında kömürler tekrar lüle üzerine konularak içime devam edilmelidir.

Kömürleri arasıra alt üst yaparak çevirmeli, lüle üzerindeki konumlarını değiştirmelisiniz.

İçim süresince belirli aralıklarla tahliye supabından şişe içerisindeki dumanın boşaltılması (marpuçtan üflemek şekliyle) tavsiye edilir. Marpuçtan hava üflemenize rağmen tahliye supabından hava çıkmıyor ise, tahliye supabı sağdan sola döndürülerek çözülmeli yuva içerisindeki küçük bilye ve yuvası temizlenip yeniden monte edilmelidir.

Nargilenizin ortalama içim süresi 1,5 saattir. (Bu süre lüle haznesinin büyüklüğüne göre değişir.)

Özellikle Kapuçino, Kahve ve Kavun aromalı tütünlerde kullanılan marpuç ile başka aromalı tütünleri içmemenizi tavsiye ederiz.

İçtiğiniz tütünün aroma cinsine göre şişe içerisine aynı aromanın meyve özü tozundan bir miktar koyabilirsiniz.

Tütünlerinizin orijinal ambalajının açılması durumunda hava almayacak, tütününüzü kurutmayacak kaplarda muhafaza etmelisiniz.

Elma aromalı nargile içerken tütünün içerisine birkaç parça Nane aromalı tütün koymanızı tavsiye ederiz.

Kapuçino ve kahve aromalı nargile içmek istediğinizde, suyun içerisine üç tatlı kaşığı süt tozu ve bir tatlı kaşığı kahve koyabilirsiniz. (kahve, süt tozlu suyun köpürmemesi için.)

Nargilenizi havadar açık yerlerde içmenizi, rüzgarlı ortamlarda kesinlikle içmemenizi tavsiye ederiz.

Nargilenizi sıkışık bir zaman diliminde içmemelisiniz.

Nargilenizi hoş sohbet edebileceğiniz arkadaş gurupları ile beraber içmenizi tavsiye ederiz.

Her içimden sonra şişe,ser ve lülenizi yıkamanızı, ser in içerisini harbi ( fırça ) ile biraz sıvı sabun dökerek fırçalamanızı, şişe içerisinde oluşan lekeleri çıkarmak için, şişenin içerisini sıcak su ile doldurup yarım çay bardağı kireç çözücü veya çamaşır suyu ve bir miktar sıvı sabun koyarak 15 dakika bekletmenizi , daha sonra fırçalayarak yıkamanızı tavsiye ederiz.

Haftada bir şişe bileziğindeki ve ser borusu üzerindeki vidalı kısmı veya bunların vidalandığı yuvaları (dişleri) vazelin veya gres yağı ile hafifçe yağlamalısınız.

Nargilenizi tok karnına içmelisiniz.

Nargilenizi içerken beraberinde tuzlu kuruyemiş yemenizi tavsiye ederiz.