nargile_kurulum

Nargile’nin Kurulumu: Ser borusunu, yuvasındaki oringe temas edene kadar vidalayınız. Şişenin içine soğuk su koyunuz. Suyun içerisine 8-10 parça da buz ilave edebilirsiniz. (Su seviyesi için bkz.4.madde) Seri şişenizin ağız kısmındaki yuvasına, ser içerisindeki oringe temas edene kadar vidalayınız. Ser borusunun su içerisinde kalan kısmı, 2 ila 4 cm civarında olmalıdır. Eğer su seviyeniz uygun değilse mutlaka ayarlayınız.

nargilesemaMarpucunuzu ser üzerindeki contalı özel yuvasına takınız.

Ser ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız. Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer hava geliyor ise, ser borusunu, ser’in şişeye bağlantı yerini, marpuç bağlantı noktalarını ve tahliye supap bilyasını kontrol ediniz.

Tütünü küçük parçalara ayırıp, kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir.

Tütün konulan lülenin üzerini, kenarlarına taşacak büyüklükte Alüminyum Folyo ile kapatınız.Alüminyum folyoyu, hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayınız. (Alüminyum Folyonun kalın olanını tercih ediniz.)

Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle şekilde görüldüğü gibi deliniz.

Lüleyi, ser’in uç kısmına, lüle yuvasındaki contasıyla beraber, hava almayacak şekilde takınız.

Nargile kömürünüzü yakınız. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp birkaç dakika ocağın üzerinde bekletiniz. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince, şekilde görüldüğü gibi lülenin üzerine yerleştiriniz. Nargilenizi 2 parça kömürle içebilirsiniz. Kömürleriniz küçülmeye başlayınca yeni yaktığınız 2 parça kömürle devam edebilirsiniz.

Kömürleri arasıra alt üst yaparak çevirmeli, lüle üzerindeki konumlarını değiştirmelisiniz.